وب سایت رسمی شرکت پالایش صنعت الوند
امروز 5 مهر 1399
صفحه نخست
درباره ما
گالری تصاویر
تماس با ما
سخن مدیر عامل
توان محوری ما: ساخت وتولید بر پایه دانش وتجربه

کارکردفیلتر هیدرولیک


فیلتر هیدرولیک،می تواند امکان استفاده اکسیژن با کیفیت بالا را برای ماشین آلات هیدرولیکی فراهم آورد.سیستم های هیدرولیكی با توجه به حساسیتی که دارندعموماً وظیفه تأمین فشار را  عهده دار هستند و با وجود حساسیت متخلفات مجموعه هیدرولیك ذرات و ناخالصی می توانند آسیب جدی به سیستم وارد نمایند كه باید با دقت بالایی عمل فیلتراسیون صورت گیرد . و با توجه به هزینه های بالا در بخش هیدرولیك ، لازم است فیلترهای هیدرولیك در زمان مناسب خود تعویض گردد .
عمل فیلتر کردن  در سیستم هیدرولیک بمنظور جدا سازی و برداشتن هر گونه ذرات خارجی به غیر از روغن (که لازمه ی فیلتر است) در سیستم هیدرولیک است به عبارت دیگر پاک کردن سیستم از هر گونه ذرات خارجی به غیر از روغن که احتمال ورود به سیستم هیدرولیک را دارند.حال اگر ذرات خارجی و رسوبات روغن وارد سیستم هیدرولیک شوند سبب نقص شیرها سیلندرها و قطعات دیگر سیستم هیدرولیک می گردد که منجربه معیوب شدن سیستم هیدرولیکی شده و از کار می افتد و در نهایت از کار افتادن سیستم هیدرولیک را باعث می شود.معمولا یک سیستم ساده هیدرولیک یک یا دو فیلتر دارد ولی سیستمهای هیدرولیک مدرن امروزی از چندین فیلتر در نقاط مختلفشان بهره مند هستند.
برای یک سیستم هیدرولیک باز کردن فیلتر، بازرسی از جهت نداشتن نقص فنی و تمیز کردن کل مجموعه بدنه و عامل فیلتر کننده (و گاهی تعویض عامل فیلتر کننده) و جمع کردن و بستن مجموعه فیلتر و نصب مجدد از موارد ضروری است که بر طبق دستورالعملهای تعمیراتی زمان و نحوه انجام سرویس فیلتر مشخص گردیده است.
نکته ای که در رابطه با فیلتر ضروری است اینست که بدانید فیلترهای هیدرولیک در کارخانجات و مراکز صنعتی مدرن مجهز به سیستم هشدار دهنده هستند. که در صورت وجود ذرات خارجی در فیلتر سیگنال صوتی به صورت بوق یا آلارم و یا سیگنال نوری به صورت روشن شدن لامپ به اتاق کنترل یا PLC می رسد.
مخزن هیدرولیک را می توان گفت ساده ترین نوع فیلتر است، بدین معنا که علاوه بر نگهداری روغن حکم فیلتر را نیز دارد . بدین صورت که روغن بازگشتی از سیستم به درون مخزن حالت آرام می یابد و مادامی که تلاطم از بین رفت در حالت سکون ذرات و ناخالصیهای داخل روغن در مخزن ته نشین می گردد.
درجه فیلتراسیون به عوامل مختلفی مانند نوع سیستم، نوع روغن، درجه حرارت کاری، مقدار فشار و غیره بستگی دارد. در صورتی که نیاز به فیلتراسیون بالا باشد روغن را از چند فیلتر پشت سر هم با درجه های متفاوت عبور می دهیم در فیلتر ابتدایی ذرات درشت تر و در انتهایی ذرات ریزتر جدا می گردند تا فیلتر  با درجه ریزی دیرتر پر شود.
در هنگام طراحی سیستم معمولاً درجه میکرونی فیلتر و نیز تعداد فیلترها را مورد توجه قرار می دهند.
و همچنین فیلتر می تواند مقداری از فشار روغن را کاهش دهد.

انواع فیلتر هیدرولیک:
فيلتر خط مكش: فیلتر مکش در ورودی پمپ سیستم هیدرولیک نصب شده و تمامی روغن وارد شده به پمپ را فیلتر می کند.
فيلتر خط فشار: فیلتر خط فشار در خط دارای فشار کاری بالا قرار گرفته تا روغن عبوری در این گونه مسیرها را تصفیه کند.
فيلتر خط برگشت: فیلترخط برگشت روغن برگشتی از سیستم هیدرولیک را تصفیه کرده و روغن تمیز را به سمت مخزن هدایت می کند.